avatar

KVK'nın En Ufak Çizikli/Darbeli Cihazlara Bile Kullanıcı Hatası Deme Rezilliği
Her cihaza da kullanıcı hatası demeye başladılar.

03/02/2019
Mehmet

K.V.K. Teknoloji Ürünleri ve Ticaret A.Ş., Açılımı (Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı, Osman Kavela'nın soyadlarının baş harfleriyle oluşmuş Türkiye'nin cep telefonu distribütörüdür.

1993 yılında kurulmuştur. K.V.K. Turkcell'in SIM kartlarının distribütörlüğünü yapan, satış noktalarının sayısı tüm Türkiye'de yaklaşık 3500'e ulaşan cep telefonu satış ağını oluşturmaktadır.

 

NokiaHTC ve BlackBerry gibi dünyanın önde gelen cep telefonları ve aksesuarları ile birlikte, K.V.K. Tools cep telefonu aksesuarlarının, A-Tel Muhabbet Hat ve Kartların satışını gerçekleştirmektedir. 

Evet kısacası bu. 

Şuan türkiyede genel olarak Teleservice'nin piyasadan çekilmesiyle neredeyse tek yetkili servis kalma durumuna gelmiştir. Bu da firmanın kendi işleyiş ve yaptırımlarını devreye sokma durumuna gelmiştir. 

Benim başıma gelen durum 2 adet cihazımda mevcut. Biri Sony Xperia Z5 Premium Dual, Diğeri de Lenovo P2.

Sony cihazımda yamulma var diye, Lenovo cihazımda da kırık/darbe var diye kullanıcı kaynaklı hata diye işlediler.

Sony cihaz bu şekilde yamuk görünebilir ancak hangi açıdan çektiğinize bağlı. Bu durumu garanti harici değerlendirebilmeniz için bu yamukluğun sorun yaşadığım arızalara neden olması gerekir. Örnek; batarya süresinin az gitmesi. Bu durumun yamuklukla ne kadar alakası olabilir. Ayrıca bu durumu KVK dan hemen sonra Teleservice Garanti Dahilinde işlem yaptı. Yani bu sorunun asıl kaynağı KVK. Bu durumu Tüketici Hakem Heyetine Başvurdum tabi. Sonuç bekliyorum.

 

2. si de Lenovo P2. Cihazım şuan serviste fiyat onayı bekliyor. Durumu lenovoya aktardım haber bekliyorum. Onun da sebebi şu;

 

Bu sebepten dolayı 323  TL fiyat çıkardılar.

Bu durumla karşılaşanlar aşapıdaki maddelere göre işlem yapabilirler. 

Kullanım hatası

MADDE 11 – (1) Tüketicinin malı tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanmasından kaynaklanan arızalar hakkında 8 inci ve 9 uncu madde hükümleri uygulanmaz.

(2) Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığının, yetkili servis istasyonları, yetkili servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla; malın satıcısı, ithalatçısı veya üreticisinden birisi tarafından mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenen raporla belirlenmesi ve bu raporun bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur.

(3) Tüketiciler, ikinci fıkrada belirtilen rapora ilişkin olarak bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle uyuşmazlığın parasal değerini dikkate alarak tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurabilir.

 

Bu durumlar karşınıza çıktığında, İlk işiniz fotoğraf istemek, 2.si bu fotoğraflar ve servis raporu ile THH ye başvurmak.

Hakkınızı arayın...

 

https://www.sikayetvar.com/kvk/hatasi/kullanmak

https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/Tuketici/SikayetBasvuru

Yorumlar Yorum Yap

Son Yazılar