avatar

Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler: 'Kendimi hiçmişim gibi hissediyorum' Hissine kapılıyor...

23/01/2019
Mehmet

OHAL döneminde çıkarılan 676 sayılı KHK ile devlet memurluğu için aranan şartlara hakkında güvenlik soruşturması yapılmış olması da eklendi. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenlere, haklarında başka bir karar olmasa bile 'bir şeylerle bağlantısı olabilir' diye özel sektörde de iş verilmiyor.

Devlet kurumunda çalışıyorsanız veya devlet kurumuna iş başvurusunda bulunduğunuzda muhakkak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Bu sonuçlar olumlu da çıkabilir olumsuz da. Olumlu çıkarsa zaten işinize başlıyorsunuz ancak olumsuz çıktığında HAYATINIZ MAHF'OLABİLİYOR.

Devlet kurumundan herhangi bir sebeple işten çıkarılan veya göreve atanamayan bir kişi, İdare mahkemesine dava açabiliyorken, Devlete bağlı özel sektörde çalışan insanlar işten çıkarıldığında hiçbir yere başvuramıyor. Bu konuda da bir düzenleme gerekmektedir.  

İçinde bulunduğumuz dönem dolayısıyla çok zor zamanlardan geçiyoruz. Çoğu insan Fişlenme tarzı olaylar yüzünden, hak sayibi olsa bile göreve atanamıyor. Devletin bu konuda çok büyük sorumluluğu var ve bir an önce bunun düzenlenmesi gerekiyor. Örgütlerle alakası olan, olmayan, siyasi faaliyeti olan, olmayan herkesi fişlemeye ve görevden almaya başladılar. Bunu yapanlar daha önce bu tarz oluşumlarla ilişkisi bulunan siyasiler veya bürokratlar...

 

Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederim...

Dikkat! ‘İleri fişlenme’ dönemi başladı

Son Dakika: FETÖ'nün "emniyet fişleme çizelgesi" deşifre edildi

Güvenlik Soruşturması Hakkında Herşey

Güvenlik Tahkikatı olumsuz sonuçlananlar.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği

 

Yorumlar Yorum Yap

Son Yazılar